ثبت رایگان آگهی

جایگاه رنگ های آب پایه ساختمانی و صنعتی در ایران و جهان ( مهندس شهرام یزدی )

بازار رنگ و رزین ایران نیز مانند اغلب صنایع دیگر در 12سال تحریم ها با محدودیت های متعددی در مراودات علمی و فنی با بازار جهانی مواجه بوده و لذا به شدت از گردونه پیشرفت های تکنولوژیک روز دنیا دور مانده است. ولی این روند با بازگشایی بازر کشور در پسابرجام تغییر شکل خواهد داد و ورود رقبای خارجی به بازارهای جهانی موجب می گردد تا صنایع کشورمان مجبور به رقابت با رقبای بین المللی و با استانداردها روز دنیا باشند.

ولی پیش از اینکه رقبای خارجی با عرضه محصولاتشان عرصه را بر صنایع ایران تنگ کنند لازم است تا جایگاه رنگ و رزین آب پایه ساختمانی و صنعتی در ایران و جهان شناسایی و معرفی گردد. لذا برآن شدم تا با استفاده از منابع اطلاعاتی وآماری موجود، نسبت به شناسایی زمینه های فعالیت صنایع رنگ ورزین در ایران وجهان اقدام کنم. به امید روزی که استراتژی توسعه صنایع رنگ ورزین ایران بطور کامل تدوین گردد تا علاوه بر سرمایه گذاران صنعت رنگ و رزین، دانشگاه ها و مراکز پژوهشی خود بتوانند از جهت گیری صنعت رنگ کمک گیرند.

رنگ های اپوکسی

در سال 1934 پل شلاک آلمانی نخستین پژوهشگری بود که موفق به سنتز رزین اپوکسی شد و اختراع را به نام خود ثبت نمود. کاشف بیسفنول آ دکتر پیر کاستان از سوئیس بود که در سال 1938 میلادی این اختراع را ثبت نمود. این اختراع را کمپانی سیبا Ciba ثبت کرد که تبدیل به یکی از سه تولیدکننده بزرگ اپوکسی در دنیا شد. این شرکت در دهه 90 میلادی دستخوش مشکلات داخلی گشت و به کمپانی هانتسمن Huntsman آمریکا واگذار شد. اما رزین اپوکسی به شکل امروزی در سال 1946 میلادی از ترکیب اپی کلروهیدرین و بیسفنول آ توسط سیلوان اوون گرینلی از کمپانی دوو-رینولدز سنتز و ثبت اختراع شد. این کمپانی بعدها توسط کمپانی مواد شیمیایی شِل خریداری شد و بعد از چند بار دست به دست شدن؛ هم اکنون بخشی از شرکت هگزیون آمریکا است.

نقش رنگ در زندگی

رنگها با تمامی عوامل و جزئیات زندگی ما چنان رابطه تنگاتنگی دارند که باید گفت رنگها بسان پله هایی هستند که وجود فیزیکی و روحی انسانها را با سایر جزئیات و پدیده های جهان هستی در ارتباط قرار می دهند این ارتباط و تاثیر به حدی است که حتی انسانها در کلمات و جملات خود نیز برای بیان احساسات درونیشان از رنگها استفاده کرده و آن را بیان می دارند. خیلی از ما به هنگام بیان و تعریف احساسات فیزیکی و درونی خود از رنگها استفاده می کنیم. مثل اینکه‌ فلانی از خشم، سرخ شده بود.

رنگ ها در بازاریابی و برندینگ

سازمان ها، برای ایجاد یک برند سازمانی که نشان دهنده ی محصولات، خدمات ارائه شده و شرکت های زیر مجموعه ی آن ها است، از اجزا و عوامل زیادی نظیر نام، نماد و رنگ ها تشکیل شده اند. چالش بازاریاب ها، ایجاد یک برند با ویژگی های بصری متفاوت است که بتواند شناخت و حس وفاداری را به برند ایجاد کند. بازاریاب ها می دانند که رنگ در بیان موقعیت و اهداف شرکت نقش بسیار مهمی دارد و در نگرش و درک بازار هدف بسیار تاثیرگذار است.

PPG Industries

شرکت صنایع پی‌پی‌جی(PPG Industries) یک شرکت آمریکایی فعال در حوزه رنگ، رزین‌های صنعتی، مواد شیمیایی، شیشه، تجهیزات اپتیک و فایبرگلاس است. این شرکت در سال ۱۸۸۳ میلادی تاسیس شد و هم اکنون دفتر اصلی شرکت در پیتسبورگ پنسیلوانیا واقع است.

کاربرد فناوری نانو در رنگ‌های ضدخش

مواد در مقیاس نانومتری شامل محصولاتی به اندازه ذرات کمتر از ۱۰۰ نانومتر دارای ویژگی‌های خاصی هستند و برای کاربرد در مقیاس صنعتی آماده شده اند. پیشرفت فناوری نانو بر روش‌ها و فرایند پوشش‌دهی تأثیر چشمگیری داشته است. شناخت عملکردهای جدید روکش‌ها که به واسطه استفاده از نانومواد به دست آمده‌، امکان توسعه کاربردهای جدید را فراهم کرده است.

کاربرد فناوری نانو در رنگ‌های خودتمیز‌شونده

پوشش‌های خود‌تمیزشونده به دو گروه آب‌گریز و آب‌دوست تقسیم می‌شوند و در هر دو نوع، پوشش ‌به واسطه‌ی آب، آلودگی را از سطح می‌زداید، یکی به واسطه تشکیل قطرات کروی‌شکل و دیگری از طریق تشکیل ورقه‌های نازک آب روی سطح. در پوشش‌های آب‌دوست، آب در سطح گسترده می‌شود و به این ترتیب می‌تواند آلودگی‌ها را با خود حمل کند و از بین ببرد. 

رنگ‌های و پوشش‌های آبگریز

فناوری نانو با ساختارهای مختلف ماده که دارای ابعادی از مرتبه یک میلیاردم متر هستند سروکار دارد. این فناوری، توانمندی تولید مواد، ابزار و سیستم‌های جدید با کنترل سطوح مولکولی و اتمی برای استفاده از خواصی است که در آن سطوح ظاهر می‌شود.

 

تاثیر آب و هوا روی پوشش ها

پوشش­ها باید ویژگی­های کلیدی همچون ظاهر(رنگی یا براق)، ویژگی­های عملکردی(بازتاب در پوشش­های سقف) و یا ویژگی­های حفاظت در برابر خوردگی(برای پل­ های فلزی یا کارخانجات صنعتی) داشته باشند. این سه عامل حتی می­توانند در شرایط محیط بیرونی موجب شکست پوشش گردد. ما باید در توسعه و تحقیق محصولات خود آن­ها را به اندازه کافی آزمایش کرده تا متوجه شویم که چگونه می­توان دوام و پایداری آن­ها را بهبود بخشید و یا زمان سرویس و تعمیر آن­ها را دریابیم. هم­چنین باید عملکردشان در شرایط جوی متفاوت، روش متفاوت اجرای هر کدام، انواع زیرآیند­ها و سایر شرایط بحرانی و تعیین کننده را نیز درنظر بگیریم.

معرفی رزین اپوکسی

امروزه خانواده بزرگ رزینهای اپوکسی دارای بالاترین کارآیی‌ها در بین رزین های موجود در صنعت می باشد. اپوکسی ها عموماً در مقاومت های شیمیایی و “از هم پاشیدگی های” ناشی از عوامل محیطی و خواص مکانیکی، بالاتر از اکثر انواع رزین های دیگر می‌باشند که در نتیجه موجب مصرف تقریباً انحصاری این رزینها در قطعات سازه های هوایی گردیده است. از دیگر سو به دلیل چسبندگی بالای این رزین ها و مقاومتشان در برابر از هم پاشیدگی ناشی از تماس با آب از آنها به عنوان رزین ایده آل برای مصارفی چون تجهیزات صنایع هوا فضا ، چند سازه ای های پیشرفته، صنایع دفاعی، نفت و گاز، دریایی، خودروسازی، برق و الکترونیک، تجهیزات ورزشی، و غیره استفاده می‌شود.

انواع رزین اپوکسی

استفاده تجاری از رزین­های اپوکسی به حدود 50 سال پیش بر می­گردد و امروزه از پرکاربردترین مواد در مصارف مختلف هستند. استفاده از آن­ها تنها به صنایع پوششی محدود نمی­شود و در صنایع مختلف مانند هوافضا، مهندسی عمران، صنایع اتومبیل، صنایع شیمیایی، صنایع دریایی و بسیاری دیگر از صنایع به دو صورت خود خشک شونده و گرما خشک به کار می­روند. رزین­های اپوکسی به شدت مستعد این هستند که در صنایع مختلف جای خود را باز کنند. اهمیت رزین­های اپوکسی در دو صنعت پوشش­های سطح و مهندسی عمران بیشتر است و مقادیر استفاده از این رزین در این دو صنایع تقریبا برابر است.

تاریخچه رنگ در ایران

سابقه استفاده از مواد رنگی توسط انسان به دوران غارنشینی می رسد. اولین کاربرد واقعی و عملی مواد رنگی را می توان در ساختن کشتی نوح مربوط دانست که برای جلوگیری از نفوذ آب و پوسیدگی آن از مواد رنگی استفاده شده بود. بعدها از مواد رنگی برای حفاظت چوب از پوسیدگی در بناهای چوبی و زمانی که استفاده از وسایل آهنی متداول شد. برای جلوگیری از زنگ زدن آنها استفاده می شد .

Akzo Nobel

این شرکت ابتدا در سال 1871 میلادی با نام اولیه Kema Nobel در سوئد تاسیس شده است. 

BASF

ب آ اس اف (به آلمانی ) BASF:بزرگترین شرکت صنایع شیمیایی جهان است و مقر اصلی آن، در لودویگسهافن، آلمان قرار دارد. نام ب آ اس اف (BASF) در واقع، از کلمات اول نام قدیمی این شرکت، مشتق شده‌است. نام آن در ابتدا بادیشه آنیلین اوند سودا فابریک به آلمانی (Badische Anilin- und Soda-Fabrik) : در حال حاضر، تحت نام ب آ اس اف، شناخته می‌شود، که بعنوان یک علامت تجاری ثبت شده‌است.

Altana

طبق گزارش مالی شرکت «آلتانا»، این شرکت تنها در سال ۲۰۰۹، حدود هزار و ۱۸۰ میلیون یورو یعنی بیش از یک و نیم میلیارد دلار فروش داشته است. مقر اصلی شرکت، در شهر «وسل» در جنوب راین است. ۸۴ درصد از کل بازار این شرکت در خارج از آلمان قرار دارد و محصولات خود را به بیش از ۱۰۰ کشور جهان صادر می‌کند. این شرکت در کشورهای هلند، آمریکا و چین نیز دارای سایت‌های تولیدی و دارای ۲۳ مرکز فروش در ۱۰ کشور دنیاست. 
 

Kansai Paint

شرکت رنگ کانسای ژاپن با قدمتی بیش از 100 سال بزرگترین تولید کننده رنگ در ژاپن، بزرگترین تولید کننده رنگ در آسیا و یکی از 10 تولید کننده برتر رنگ در جهان می باشد.

Sasol

ساسول، )به انگلیسی (Sasol :شرکتی از آفریقای جنوبی است، که در زمینه معدن، انرژی، صنایع شیمیایی و سوخت‌های سینتتیک فعالیت دارد. 

تحلیل صنعت و بازار رنگ ایران و خاورمیانه

تولید صنعتی و کارخانه‌ای رنگ در کشور، قدمتی نزدیک به هشتاد سال دارد. این مسیله انتظارات از این صنعت را برای تامین کامل نیازهای داخلی و در ادامه، صادرات محصولات افزایش می‌دهد. در حال حاضر صنعت رنگ کشور با نیمی از ظرفیت اسمی (یک میلیون تن در سال) خود در حال تولید می‌باشد، لذا با توجه به پتانسیل‌های بالقوه تولیدکنندگان رنگ کشور و کیفیت مناسب محصولات تولیدی آن‌ها و وجود بازارهای منطقه‌ای مطلوب، باید اهداف صادراتی گسترش یابد. البته مطابق آمارهای موجود، وضعیت صادرات در سال‌های اخیر روند صعودی داشته ولی میزان آن نسبت به پتانسیل و موقعیت منطقه‌ای کشور، ناچیز (در حدود 100 میلیون دلار) است. مهم‌ترین مقاصد صادراتی ایران کشورهای: افغانستان، عراق، ترکمنستان، تاجیکستان و قزاقستان می‌باشد و محصولات صادراتی هم بیشتر رنگ‌های ساختمانی و تزیینی هستند. حجم بازار رنگ منطقه خاورمیانه بیش از 2 میلیون تن در سال می‌باشد که سهم ایران تقریبا 25 درصد آن می‌باشد. بیش‌ترین حجم مصرفی خاورمیانه مربوط به انواع پوشش‌های ساختمانی با 76 درصد کل می‌باشد.

عضویت در خبرنامه